reklama

Chorobná žiarlivosť

Kto sedí vedľa teba v autobuse? Koľko má rokov? Volala som ti a mal si obsadené. S kým si volal? To bol klient, hm? Prečo tak dlho si s ním rozprával? Má dcéru? A jeho žena má koľko rokov? Kde si? Odpovedz mi. Ja musím vedieť kde si! A kam ideš teraz....? Stáva sa dokonca, že psychicky labilné osoby sa v žiarlivosti dopúšťajú aj trestných činov. Nečudujem sa...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (28)

Milióny a milióny otázok. Čím viac a čím milšie sa snažíte ich zodpovedať, tým viac otázok pribúda. Od svitania do hlbkej noci večné osobné kontroly, telefonicky, cez internet. Nikdy nekončiace situácie, ktoré privádzajú do zúrivosti obe strany a pochopiteľne priamo, či nepriamo sa zapája aj okolie.

Akceptovať sa dá mnoho, no rovnako všetko má svoje hranice. Drobné prejavy žiarlivosti sa vyskytujú spravidla u každého človeka. Ide o prirodzenú žiarlivosť, ktorá po vysvetlení daných okolností vzťah dokonca môže upevniť. No v dobe pokecov, služobných ciest, viacerých mobilov na jedného účastníka drobná žiarlivosť v podstate mizne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chorobná žiarlivosť sa považuje za duševnú chorobu, ktorá sa lieči na psychiatrii. Žial so zanedbateľnými výsledkami. Práve na základe žiarlivosti sa často rúca vzťah, ktorý partnerov uspokojuje aj zabíja. Spolu s ňou prichádza absolútna nedôvera v úplne bežné činnosti, ktoré patria k životu. Vezmime si len taký nákup. Vybrať sa do potravín a byť po návrate vypočúvaný o koho som sa obtrel je skutočne štádium, kedy je nutné sa zamyslieť, či je toto práve vzťah, ktorý som chcel. Ocitnúť sa v partnerstve s človekom, ktorého milujem a ukončiť vzťah už pre neudržateľné scény, ktoré čoraz viac prerastajú do agresívneho správania je skutočne veľmi nepríjemné. Padá sebavedomie a človeku je jasné, že to viac neudrží hoci by sa nechal zatvoriť v miestnosti bez okien, prístupu k svetu a priviazal o radiátor. Žiarlivý partner ak už skutočne nemá čo, tak začne vyťahovať minulosť. A výsledok?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Predstava, že po rozvode vám s bývalou manželkou ostalo dieťa je pomerne ľahká pre mnohých nie len na Slovensku. Samozrejme, že obaja rodičia chcú s dieťaťom tráviť chvíle. Ale ak, sa v živote objaví nový partner, ktorý práve pre situácie, že s dieťaťom trávite chvíle na Vás začne vyťahovať vety typu: "ideš už za tou svojou... a ako sa ti má Marienka (pomenuje exmanželku zdrobnelinou), bol si aj s ňou, len sa pretvaruješ, že chodíš za dcérou, ja som vedela, že stále bude ona pre teba jediná navždy...". Vysvetlovať, že rozvod ako taký hoci ukončí jednu etapu života, no exmanželia neumreli je ťažké. Ak exmanželka si nájde priateľa alebo sa druhykrát vydá, tak samozrejme tak, či onak pri každom stretnutí s dieťaťom "opierate ex". Vysvetľovania a prosby o normálne správanie nemožné. Keď žiarlivá partnerka v tomto prípade musí útočiť na dieťa s ktorým nič nemá, len preto, lebo jej matka žije je asi moc, moc ďaleko "ok".

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Žiarlivostné situácie o skúmaní každého pohybu nehovoriac. Považujem skutočne za extrémne vadné, aby "normálny" človek vyvolával viac ako 200 krát denne svojmu partnerovi. Povedzme, že v časoch "dusna" je to len 50 krát za deň. Čo telefonát, to nikdy nekončiace otázky. Nech urobíte čokoľvek, nech sa snažíte ako sa len dokážete, nech Vám pomáhajú priatelia, keďže vedia, že svojho partnera milujete.... je všetko zbytočné. Partner/ka to len obráti proti Vám a skôr alebo neskôr bude vinný každý kto len myšlienkou šiel okolo. Nedvihnúť telefón je to isté ako obhospodárovať kohosi iného a intenzita sa len stupňuje. Ak po dôkladnom skúmaní, sledovania smsiek, vône trička partner nenájde nič tak ste ešte nezvíťazili. Pre žiarlivca je to len signál, že hľadal málo a vy celkom iste niekoho skrývate.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Žiarlivosť býva niekedy nesprávne považovaná za prejav intenzity vzťahu. Ak budete kdesi na jeho začiatku počúvať od partnera častejšie zaklínadlo: "Kto nežiarli, nemiluje," mali by ste dať prednosť dôstojnej a pritom dôslednej ústupovej cesty.

Vykonať ústupovú cestu, ak je človek zamilovaný však jednoduché nie je. Skutočnosť, že pre vernosť nejestvujú dostatočné vieryhodné dôkazy vzťah likviduje o to bolestivejšie. Pritom žiarlivosť paradoxne druhého skôr provokuje k nevere, ako by jej mala zabrániť.

Chorobného žiarlivca neutíši nič, nič ho nepresvedčí. Nikdy sa nedokáže vyrovnať s neistotou a žiaden vzťah mu nemôže istotu priniesť. Tvrdí sa, že žiarli vo vzťahu ten slabší. Lenže je tu aj žiarlivosť, ktorá vyplýva z toho, že žiarlivec považuje partnera za svoj majetok a môže svoje pocity prenášať na niekoho, na kom mu ani tak nezáleží !! A tak sa jednoducho môžete dostať do situácie, že sa zamilujete do ženy, či chlapa, ktorý Vás nemiluje a dokonca môže s nadšením zdielať svoju spálňu s niekym úplne iným.  Ale vy budete ten, na ktorého vytiahne kalendár s presným časom posledného milovania, či rozhovoru a samozrejme, že ak chodíte napr. na azet tak je presne odsledované kedy ste tam boli. Čo na tom, že tam máte email, určite ste si niekoho hľadali. A ktovie koľko "nickov" ešte máte. Ďalší paradox je, že práve žiarlivý partner žije životom, ktorý Vám vyčíta. Stretáva sa s mnohými ľuďmi opačného pohlavia (napr. v práci vo väčšom kolektíve), takmer bez prestávky je zavesený "na pokeci", neustále niekomu volá a nakoniec po svojej práci ide za tým svojim.. partnerom, manželom... ale to je predsa v poriadku. Veď predsa jasne povedala, že jeho nemiluje, miluje mňa. S ním len spáva, plánuje život, ale ja som ten koho miluje... Tak veľmi pekne ďakujem. No neprosím.

Vernosť nedokážete nikdy a nechať sa sledovať na každom kroku už nie je život a od takého partnera skutočne rýchlo preč hoci s bolesťou a vo vašich očiach smútku a sklamania. V opačnom prípade sa tomu nevyhnete, no budú ho zbytočne sprevádzať agresívne konania, ktoré sa zákonite dostavia po toľkých psyhických mukách. Žial. Komu v takom vzťahu pomôcť?

Peter Fiala

Peter Fiala

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Ak sa mi raz podarí spoznať sa nechám si to pre seba. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu